Az FKSE és JAK közös olvasóköre

A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE) és a József Attila Kör (JAK) közös szervezésében olvasókör indul október 2-án. Olyan új filozófiai irányzatokról lesz szó, amelyek megkérdőjelezik a modernizmus és a posztmodern máig domináns emberközpontú beszédmódját.
- 2017. október 2.
Spekulatív realizmus és materializmus, tárgyorientált ontológia, non-antropocentrizmus. Olyan új filozófiai irányzatok hívószavai, amelyek megkérdőjelezik a modernizmus és a posztmodern máig domináns emberközpontú beszédmódját, és azt, hogy ez a narratíva a világot vertikális hierarchia szerint osztja fel, amelynek csúcsára az embert helyezi, alá rendelve az élővilágot és az élettelen tárgyakat.
Ezzel szemben határozza meg magát a 2007-es londoni Speculative Realism című konferencián színre lépett, máig formálódó új filozófiai szemlélet, amelynek égisze alá a fent említett számos új filozófiai irányzat besorolható. E szerint létezik embertől független valóság, ami alapvető kérdéseket vet fel a valósággal közvetlen kapcsolatot ápoló művészetekre nézve is.
Ezeknek a kérdéseknek a vizsgálatára októberben nyilvános olvasókör lesz a Fiatal Képzőművészek Studiója Egyesület és a József Attila Kör közös szervezésében, amelynek alkalmain szakértők segítségével közösen járják körbe a témák legizgalmasabb aspektusait.
A felkért előadók: Karakas Alexandra, Nemes Z. Márió és Varga Tünde Mariann. Az olvasókör tervezett eredménye egy spekulatív szótár magyar nyelven, amely fogódzót nyújthat az új filozófiai irányzatok alapfogalmainak megértéséhez, és amelyet a november 7-én nyíló xtro realm című kiállítás során mutatunk be.
A mindenkori helyszín: Stúdió Galéria (1077 Rottenbiller utca 35.)
Október 2., hétfő, 18.00
Azért a gálya az úr – A spekulatív realizmustól a posztigazságig röviden
A beszélgetést vezeti: Karakas Alexandra
A spekulatív realizmus gyűjtőneve több, nem antropocentrikus filozófiai irányzatnak, melyek közül az object-oriented ontology talán a leghíresebb. E szerint az objektumok sokkal több tulajdonságuk van annál, mint amennyit felfednek az embernek az érzékelés útján, és így a tudásunk a világról véges.
Ezek a kortárs áramlatok nem csak amiatt érdekesek, hogy megpróbálnak például realista spekulációk és gondolatkísérletek útján új ismereteket szerezni a világról, hanem amiatt is, hogy nem csupán klasszikus akadémiai környezetben fejlődtek, hanem blogokon és más internetes platformokon is.
Az előadás során a spekulatív realizmus filozófiai gyökerei és története mellett ahhoz is segítséget adnak, hogy a zűrzavaros, posztigazság világ útvesztőiben hogyan vértezhetjük fel magunkat a filozófia eszközeivel.
Október 9., hétfő, 18.00
Spekulatív futurizmus
A beszélgetést vezeti: Nemes Z. Márió
A "Spekulatív futurizmus" workshop keretében Quentin Meillassoux Metaphysics and Extro-Science Fiction című szövegét olvasva próbálunk arról beszélgetni, hogy milyen módon lehetséges a kortárs ember- és időtapasztalat újragondolása? Létezik-e kortársiság és mennyiben beszélhetünk kortárs futurizmusról? Hogyan segíthet a jelen megtalálásában és kritikájában a jövőre irányuló spekulatív gondolkodás?
Október 16., hétfő, 18.00
Vonatkozó művészeti gyakorlatok
A beszélgetést vezeti: Varga Tünde Mariann
Az olvasókörbe minden érdeklődő jelentkezését szeretettel várják, a szövegeket az xtro.realm@gmail.com emailcímre küldött regisztrációt követően küldik el. Az olvasókör alkalmai egymástól függetlenül is látogathatók, de természetesen nagyon örülnek a folyamatos részvételnek.
Facebook-esemény itt.
Az olvasókör és a kiállítás a JAK támogatásával valósul meg.
Kurátor: Zsámboki Miklós, Társszervezők: Horváth R. Gideon, Zilahi Anna, Grafika: Janca Lili
Hozzászólás